Online Lobby

Absolutna nowość zaimplementowana wraz z wersją 5.0, która została udostępniona graczom nieoficjalnego dodatku Horn of the Abyss. Poczekalnia online pozwala na grę przez internet pomijając oprogramowania dodatkowe takie jak Hamachi, Gameranger czy Tunngle.

Aby wejść do Lobby, należy poświęcić krótką chwilę na założenie konta. Ogranicza się to do podania pseudonimu, hasła oraz adresu e-mail. Przy każdej kolejnej próbie wejścia program zdaje się pamiętać login oraz hasło ostatniego zalogowanego gracza. Udane logowanie sprawia, że w prawym dolnym rogu ekranu pojawia się ikona czatu, której kliknięcie pozwala na szybki podgląd wszystkich dostępnych pokojów czatu oraz prywatnych wiadomości z Lobby. Funkcjonalność ta dostępna jest na każdym ekranie gry.

Sama Poczekalnia wygląda estetycznie i bardzo w stylu Heroes 3 - gry takiej jakiej znamy. Po lewej stronie wyświetla się spis wszystkich pokoi-gier, do których można dołączyć (jasny kolor czcionki), lub w których rozgrywka już się rozpoczęła (ciemny kolor czcionki). Klikając prawym klawiszem na danej pozycji możemy podejrzeć pseudonimy graczy obecnych w danym pokoju.

Oznaczenia kolumn w tabeli (od lewej strony):

  1. Punkty rankingowe gracza, który stworzył grę.
  2. Pseudonim hostującego pokój.
  3. Miejsce na ikonę "dyskietki", informującą o wczytaniu rozpoczętej już wcześniej rozgrywki.
  4. Opis pokoju (maksymalnie 64 znaki).
  5. Obecna / maksymalna liczba graczy w grze.
  6. Miejsce na ikonę "gwiazdki", czyli oznaczenie, czy gra zalicza się do rankingu.
  7. Miejsce na ikonę "kłódki", czyli oznaczenie, czy pokój jest chroniony hasłem.

Po prawej stronie umieszczony został wcześniej wspomniany czat, który umożliwia dyskusję w grupie, jak i prywatną rozmowę z konkretnym, wybranym graczem. Obecnie dostępne są 3 publiczne pokoje: rosyjskojęzyczny, anglojęzyczny oraz polskojęzyczny - między dyskusjami grupowymi oraz rozmowami prywatnymi przełączamy się klikając w środkową kolumnę w tabeli - ta opcja umożliwia również szybki podgląd wiadomości w innych pokojach czatu.

Skrajna prawa strona to spis wszystkich użytkowników obecnych w Lobby. Tutaj możemy włączyć okno prywatnej rozmowy (ikona "dymku"), sprawdzić czy ktoś już jest w grze (ikona skrzyżowanych mieczy), zablokować czyjeś wypowiedzi (ikona przekreślonego koła), a także szybko wpisać czyjś nick do swojej wypowiedzi (kliknięcie w dowolną osobę). Kliknięcie oraz przytrzymanie prawego przycisku myszy na wskazanym graczu pokazuje jego punktację w rankingu.
Zaraz ponad listą graczy znajduje się przycisk, który pokaże nam aktualny ranking graczy wraz ze wszelkimi szczegółami - liczbą rozegranych meczy, wygranych, przegranych oraz remisów.

Poczekalnia póki co wkroczyła w fazę otwartych beta testów. Twórca z pewnością zamierza dodać jeszcze kolejne funkcjonalności jak np. profile graczy (które jeszcze nie są dostępne).