HD+

Ten tryb znacząco usprawnia grę wieloosobową (szczególnie, jeżeli potyczki odbywają się przez internet). Można go włączyć w oknie HDmod Launcher i jest on kompatybilny w 100% tylko z Heroes Complete / HotA / Złotą Edycją. Należy także pamiętać, że tryb ten musi być aktywny u wszystkich graczy chcących się ze sobą połączyć.

Opcje trybu HD+ można znaleźć w grze wieloosobowej, po kliknięciu w przycisk "Więcej opcji...".

Jego głównymi zaletami są:

  • Ustawienie hasła dla mapy - Przy wczytywaniu rozgrywki, każdy z graczy musi wpisać swoje wcześniej ustalone hasło. Ma to zapobiec próbom oszukiwania.
  • Tury symultaniczne - Dostępne tylko dla dodatku Horn of the Abyss. Opcja ta pozwala graczom wykonywać swoje tury jednocześnie, co znacząco skraca czas rozgrywki. Można ustawić tu do którego miesiąca, tygodnia, dnia tury te będą aktywne.
    W razie interakcji graczy z pewnym obiektem na mapie przygody, gra wyświetla komunikat z informacją o tym fakcie obu stronom po zakończeniu tur. Przy takiej sytuacji, drugi gracz musi powtórzyć swój ruch.
    Podobna kwestia dotyczy konfrontacji w grze - tury jednoczesne zostają na chwilę przerwane, a gracze kolejno powtarzają swoje ruchy jak przy normalnej rozgrywce.
  • Zegar szachowy - Można ustawić limit czasowy na turę, walkę itp.
  • Powtarzanie bitw - Jeżeli nie jest się zadowolonym z wyników szybkiej walki, można teraz odrzucić ten rezultat i osobiście poprowadzić swoje wojska.
    Warto zaznaczyć, że w grze jednoosobowej walkę powtarzać można nieskończoną ilość razy.